O Thajsku

Thajsko je země s nádherným mořem a plážemi, úžasnou tropickou vegetací a úžasnými památkami. Thajsko se nachází ve středu jihovýchodní Asie mezi Indickým oceánem a Jihočínským mořem. Nabízí skvěle fungující služby, přátelské obyvatele, skvělé exotické jídlo a kouzla thajských chrámů a podmořského světa. To vše je zárukou nezapomenutelné exotické dovolené.

Thajsko, nebo-li Thajské království je konstituční monarchie, kde je hlavou státu král. Původní název země byl Siam. Hlavním městem Thajska je Bangkok (thajsky Kruhy Thep), jedná se o největší město v zemi a centrum obchodu a průmyslu.

Poloha a geografie Thajska:

Thajsko se nachází v jihovýchodní Asii a omývá ho Indický oceán, přičemž z východní strany je to Jihočínské moře (Thajský záliv) a ze strany západní Andamanské moře. Thajsko sousedí s Laosem, Barmou, Kambodžou a Malajsií. Jeho rozloha je 513.115 km2. Administrativně se Thajsko dělí na 76 provincí, v čele každé stojí guvernér. Obrys země připomíná hlavu slona. Thajsko můžeme rozdělit na 5 částí (severní Thajsko, severovýchodní Thajsko, centrální Thajsko, východní pobřeží a jižní Thajsko), i když se nejedná o administrativní dělení, tak se tyto oblasti liší jak klimatem, přírodními podmínkami, tak historií a tradicemi.

Na severu Thajska je území hornaté. Nejvyšší hora Thajska je Doi Inthanon s výškou 2.576 m n.m. Směrem na jih jsou pohoří nižší a velká část oblastí je pokrytá tropickým monzunovým pralesem. Jižní část Thajska, která leží na Malajském poloostrově, je hornatá. V této oblasti se těží cín a zároveň je proslulá krásnými plážemi a ostrůvky, jako jsou Koh Samui, Phi Phi nebo Phuket, které sem přitahují mnoho turistů.

Nejdelší Thajskou řekou je řeka Mekong, která tvoří větší část hranice s Laosem.

Podnebí v Thajsku:

Thajsko se vyznačuje tropickým monzunovým podnebím se třemi ročními obdobími (období horka a vlhka, období chladu a sucha a třetí je období dešťů), přičemž se celoročně teploty pohybují v průměru okolo 30°C. Duben a květen jsou měsíce, kdy teploty jsou v celém roce nejvyšší, v průměru dosahují 35-36°C. V červnu pak přichází jihozápadní monzun, který přináší sezónu dešťů přibližně až do konce října, v tomto období probíhá nejvyšší zemědělská aktivita v zemi (sází se rýže apod.). Na jihu Thajska přináší srážky ale i zimní monzun. I v průběhu období dešťů je Thajsko vhodné pro turismus, deště trvají krátkou dobu (1–2 hodiny) nebo prší v noci. V období od listopadu do března jsou teploty o něco nižší a bez srážek, proto je toto období nejvhodnější dobou pro návštěvu Thajska. Po deštích je krajina krásně zelená a vodopády i řeky mají dostatek vody. Z pohledu Evropanů thajské počasí nemá žádné velké výkyvy. Platí, že čím více postupujete na jih, tím je období sucha kratší.

Kdy jet do Thajska:

Hlavní sezóna je od 1. listopadu do 31. března, jde o suché období bez dešťů a teploty se pohybují nad 25°C. Top sezóna je běžně od 20. prosince do 15. ledna, kdy jde o nejatraktivnější dobu pro turisty, ale samozřejmě i nejdražší. Do Thajska je možné jet kdykoliv v roce, tedy i v období dešťů (neprší nepřetržitě), kdy je zde méně turistů a je možné si oblasti pohodlně procestovat a poznat tak i lépe život místních Thajců a jejich kulturu.

Hlavní turistické lokality: Bankok, Pattaya, Čiang Mai, Puket, Ko Čang, Krabi, atd. Pro potápěče je vhodná korálová oblast Tarutato (je zároveň i národním parkem).

Obyvatelé Thajska:

Thajci jsou hrdí a neustále usměvaví lidé. Počet obyvatel Thajska je 62.350.000 (odhad 2006). Převážně zde žijí Thajci (75%), kteří obývají střední Thajsko, na severovýchodě pak žijí Laové, v horách a na severu žijí různé „nárůdky“ a národnosti pocházející z jižní Číny a Tibetu či Barmy, označovány jako „horské kmeny“. Hodně Číňanů je ve městech a na jihu Thajska, tvoří cca 10% populace.

Thajské náboženství:

Většina obyvatel se hlásí k theravádovému buddhismu, Číňané pak k mahajánovému buddhismu. Buddhismus zde celkem tvoří 94% populace. Islám převažuje na jihu země a tvoří cca 4% populace, vyskytuje se zde i křesťanství.

Thajský jazyk a slovník:

Úředním jazykem Thajska je thajština. Hovoří se zde také: anglicky, čínsky a malajsky.

Základní slova:

Ahoj Sawaddee krab (pro muže)
Sawaddee ka (pro ženu)
Ahoj při loučení La kon
Jak se máš? Sabai dee mai?
Mám se dobře Sabai dee krab / ka
Ano Chay
Ne Mai chay
Děkuji Kob khun krab / ka
Omlouvám se Sier jai
Prosím Karuna
Kde jsou záchody? Hong num tee nai?
Kolik? Town rai?
Peníze Nguen, Satang
Levný Mai aw
Drahý Paeng
Letiště Sanam bin
Voda Nam
Jídlo Ahan
Smažené nudle po Thajsku Phat thaj
Ovoce Phonlamai
Chilli paprička Phrik
Pivo Bíja
Čaj Čá
Káva Káfé
Kuře Jak
Rýže Khao
Jídelní hůlky Ta kýjap
Trh Talád
Trh na vodě Talád nam
Pláž Čajhát, Hát
Lékárna Rán kháj já
Velký Jaj
Malý Lek
Hodně Mák
Město Múang
Vesnice Mú bán
Ostrov Ko
Zavazadlo Krapáo
Auto Rot jon
Poštovní známka Satém
Koupit Sú khóng
Smím fotografovat? Táj rúp daj maj?
Masáž Nuat
Policie Tamruat
Banka Thanákhán
Telefon Thórasap
Kondom Thung jáng anámai

 

Číslovky:

1 Song
2 Nueng
3 Sam
4 See
5 Ha
6 Hok
7 Jed
8 Pad
9 Gaaw
10 Sib
100 Nueng roi
1000 Nueng pan

Časové pásmo v Thajsku:

+ 6 hodin proti středoevropskému času (v době letního času v Evropě + 5 hodin).

Měna a peníze v Thajsku:

Thajskou měnou je Bath
1 THB = 100 satangů
V oběhu jsou bankovky v hodnotě 20, 50, 100, 500 a 1000 THB, mince jsou pak v hodnotě 25 a 50 satangů a mince 1, 5 a 10 THB.
Nejlepší kurz ke směněn nabízejí malé směnárny a banky.

Thajská ekonomika:

Thajsko se stále ještě řadí mezi méně rozvojové země. Zaměřuje se primárně na export, který vede k rychlému růstu HDP země, a to především díky průmyslu (textil, elektronika, automobily, atd.). Thajsko je světovým vývozcem rýže. V cestovním ruchu je Thajsko světovou velmocí. Za rok 2011 do země přijelo kolem 20 mil. turistů.

Chování a zvyky v Thajsku:

Každý jistě ví, že Thajsko se vyznačuje svou tolerancí a pohostinností, proto se přizpůsobit zvyklostem Thajska není pro běžného člověka žádný problém. Co se chování týká, tak by se každý měl chovat dle svého rozumu a slušného vychování a dělat pouze takové věci, kterými si je jist, tím se vyhnete případným problémům. Rozhodně jako turista musíte mít respekt ke královské rodině a vzdávat k ní patřičnou úctu, např. v kině vždy hraje královská hymna, při které je nutné stát. Nikdy neurážejte monarchii, např. nepište po bankovkách či je nemačkejte, vyhněte se jakýmkoliv urážkám krále, uchovávat respekt ke všem zobrazením Buddhy (je posvátný) atd. Jen tak předejdete i případnému soudnímu stíhání. Např. v Bangkoku je způsob života podobný západu, proto zde není potřeba se tolik hlídat, co se chování týká, nicméně co je povoleno v Bangkoku již není přijatelné většinou na venkově, kde platí thajské zvyklosti jako je pozdrav s rukama u sebe jako při modlitbě s lehkým pokloněním hlavy. Pozdrav lze snadno okoukat od místních. Thajci si potrpí na děkování, tak děkujte úplně za cokoliv a klidně i několikrát. Nikdy neuvidíte rozčíleného Thajce nebo, že by měl špatnou náladu, tak i Vy mějte stále dobrou náladu a rozzlobený obličej nechte doma, jste přeci na dovolené… I když s něčím nesouhlasíte, snažte se u toho stále usmívat.

Thajská vlajka, znak a hymna:

Thajská vlajka má tři barvy, které symbolizují tři pilíře thajského národa:
Červená – zastupuje zemi
Bílá – zastupuje buddhismus
Modrá – zastupuje monarchii

Státní znak, národní a královský symbol je Garuda, což je mýtická postava představující z poloviny ptáka a z druhé poloviny lidskou figuru. Garda zdobí královské žezlo.

Thajská hymna se hraje každý den ráno (8:00) a večer (18:00) v rozhlase, v televizi a ve všech veřejných prostorách. Ve školách pak děti začínají každý den nástupem, vztyčováním vlajky a hraním hymny.

Thajci mají i hymnu královskou, která se hraje při všech královských ceremoniích a jdete-li do kina, tak i před každým filmem. Pokud se Vám to stane, je nutné vstát a vzdát hold.

Nákupy v Thajsku:

V Thajsku se nakupuje velice dobře, a to vzhledem k cenové hladině v této zemi. Dají se zde pořídit nepřeberná množství atraktivních suvenýrů (ze dřeva, z umělé hmoty, z ručního saového papíru, atd.). Dají se zde nakoupit drahé kameny, především safíry a rubíny. Thajsko se vyznačuje prodejem výborných kopií kabelek, oblečení, pásků, bot, hodinek apod. Je zde výhodný nákup hedvábí – šátků, halenek, kravat aj. Vyplatí se sem jet s polovičně naplněným kufrem, protože si odtud s jistotou povezete mnoho nového oblečení. Tržiště jsou tu naprosto všude, dokonce i na vodě. Vývoz starožitností a náboženských předmětů je možný pouze s příslušným povolením a vyvážet se nesmějí také velké lastury a chráněné korály. Specialitou jsou zakázková krejčovství, zejména v Pattaye, na Phuketu, Krabi, Ko Samui a Phi Phi, kdy většinou mstní krejčí zhotoví oblek nebo šaty během pouhých několika hodin až dnů, za výhodné ceny. Při nakupování na tržištích se smlouvá, a to až na třetinu původní ceny. V kamenných obchodech jsou ceny fixní. Při nákupu nad určitou částku nabízejí lepší obchody vrácení daně z přidané hodnoty („tax refund”) na počkání už zároveň při placení. Některé obchody s potravinami a základním drogistickým zbožím (např. „7-eleven”) mají otevřeno nepřetržitě.

Oblečení v Thajsku:

Do Thajska je vhodné si vzít lehké bavlněné oblečení. V chladnějších měsících se po ránu či na večer hodí i dlouhý rukáv. Při návštěvě chrámů je potřeba dbát na decentnost a mít při ruce alespoň šátek, do chrámů se pak vstupuje naboso. Opalování Topless (nahoře bez) je povolené, ale koupání bez plavek je nepřípustné.

Jídlo a pití v Thajsku:

Thajská kuchyně je světoznámá, proslulá exotickými kombinacemi, hodně kořeněná a pálivá. Patří do nejlepších kuchyní na světě. Běžné přísady jsou např. několik druhů bazalky, cibule, citronová tráva, citrusy, česnek, feferonky, hřebíček, kardamom, koriandr, máta, mandarinky, muškátový oříšek, lístky pandánu, sezam, skořice, zázvor, žampiony atd. Pepř a sůl nahrazuje rybí omáčka. Skutečně ostrá jídla bývají v podniku pro turisty označená jako „very hot”. Hlavní jídlo tvoří polévky se zázvorem a kokosovým mlékem, kuřecí či vepřové maso, ryby a mořské plody, převládající přílohu je rýže a rýžové nudle, tapioka, sojové boby, kukuřice aj. Speciality na tržištích ochutnávejte s ohledem na tepelnou úpravu a hygienické podmínky místa. Nikdy nejezte nic syrového, z ovoce či zeleniny vynechte vše, co nelze oloupat nebo omýt v pitné vodě. Případné střevní potíže za to nestojí. Specialitou thajské kuchyně jsou smažení brouci, larvy, červi a kobylky, což je běžný sortiment v pouličních stáncích, dále smažené olihně (druh hlavonožce), krevety a jako moučník sladká rýže (s kokosovým mlékem, banánem, strouhaným kokosem a třtinovým cukrem). Oblíbené jsou i smažené banány, banánové palačinky, rýže s mangem, thajské koblihy nebo thajská zmrzlina z kokosového mléka a třtinového cukru. Je zde široká nabídka celoročního i sezónního ovoce a zeleniny, některé druhy zde asi ochutnáte poprvé.

Běžná thajská piva jsou Singha a Chang, thajská rýžová whisky se jmenuje Mekong, rum z cukrové třtiny Sang Thip, víno Thajci moc nepijí. Výborné jsou džusy z čerstvého ovoce a mléčné ovocné kokteily. Kokosové mléko vznikne vymačkáním kokosové dřeně čili kopry. Rozšiřuje se nabídka thajského čaje, jedné z „náhradních plodin”, jejichž pěstování vláda prosazuje v rámci programu potlačení produkce opiového máku. Převládá zelený čaj s prokazatelně léčivými účinky, čaje „oolongy” z částečně fermentovaných lístků snižují únavu.

Elektřina v Thajsku:

Napětí je 220/230 V. Zásuvky jsou kombinované, americko-evropského typu. Lze do nich použít adaptér se dvěma plochými hroty nebo české vidlicové zástrčky se dvěma kolíky bez uzemnění.

Očkování na cestě do Thajska a zdraví:

Při vstupu do Thajska není vyžadováno žádné očkování. Je vhodné být ale naočkován proti žloutence typu A (může být i B), stejně jako při cestě do jiného podnebného pásma. V turistických centrech je prakticky mizivá pravděpodobnost tropických nemocí jako je malárie, proto profylaxe antimalariky není všeobecně doporučována. Lékařská péče je v Thajsku na velmi vysoké úrovni. Samozřejmostí je mít sjednané cestovního pojištění, abyste se vyhnuli případným problémům, jak v případě nějakého vašeho úrazu, ztracených zavazadel, tak i v případě, že vy sami někomu způsobíte nějakou škodu.

Důležitá telefonní čísla v Thajsku:

– Telefonní předvolba do Thajska je +66
– Dopravní policie: 1193
– Hasiči: 199
– Turistická policie: 1155
– Záchranná služba: 1554 nebo 1669 (volání zdarma)

Víza a velvyslanectví v Thajsku:

Pro cestu do Thajska potřebujete pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu. Vízum vám udělí na místě po příletu („visa on arrival”). Toto vízum platí 30 dní. V případě delšího pobytu, je nutné o vízum zažádat ještě před odjezdem na ambasádě.

 

Thajská ambasáda v České republice:

Romaina Rollanda 3/481, 16000 Praha 6- Bubenec
Tel.:  (+420) 220570055, 220571435, 220571735, 220571738
Fax: (+420) 220570049
E-mail: info@thaiembassy.cz
Víza/legislativa/thajské záležitosti: consular@thaiembassy.cz
http://www.thaiembassy.cz
Provozní doba:
09.00 – 12.30
14.00 – 17.00

 

Velvyslanectví České republiky v Thajsku:

71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok
Tel.: (+66) 22509223, 22509224
Fax: (+66) 22554978, 22509225
Nouzová linka:  (+66) 22554978, 22509225
E-mail: bangkok@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/bangkok